Zaznacz stronę

Aby dobrać legowisko dla psa, najpierw należałoby zmierzyć naszego czworonoga. Do tego celu można użyć zwykłego centymetra krawieckiego. Najlepiej wykonać mierzenie, kiedy pies znajduje się w pozycji leżącej i jest nieruchomy. Mierzymy psa od nasady ogona, aż do samego szczytu głowy.

leżak dla psa różowyDrugim wymiarem jaki potrzebujemy jest ten, który znajduję się od grzbietu do końca jego pazurów. Do tych wymiarów należy dodać około 5-10 cm, wtedy wychodzi nam ostateczny rozmiar legowiska. Powinno być trochę większe, żeby pies mógł go komfortowo użytkować. Głównym czynnikiem przy wyborze legowiska, który powinniśmy brać pod uwagę, to przede wszystkim wiek psa. Drugim ważnym elementem jest materiał z jakiego wykonane jest legowisko, bowiem trzeba unikać takich, które nasz pies jest w stanie łatwo rozgryźć lub zniszczyć w jakikolwiek inny sposób.

Odpowiednie legowisko powinno być łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż będziemy je często odkurzać i prać. Ważne jest też by było odporne na zniekształcenie i zniszczenia, czyli było dosyć stabilne. Legowisko powinno stać w zacisznym miejscu mieszkania i kojarzyć się psu z bezpieczeństwem, nie zaś w miejscu gdzie panuje ruch i któryś z domowników ciągle by mu przeszkadzał. Ważne jest też by było z dala od takich urządzeń, jak telewizor czy komputer, gdyż każdy hałas jest niekorzystny dla naszego pupila. Czasem potrzeba kilku legowisk, jeśli pies ma nawyk nieustannego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Pierwszym typem legowiska są budy. Psy czują się dzięki nich odcięte od świata zewnętrznego i mogą w nich spokojnie wypocząć. Posiadają co najmniej jeden otwór i ściany wypełnione są gąbką. Kolejnymi legowiskami są plastikowe i są polecane dla dużych oraz tych mniejszych, mających zamiłowanie do gryzienia. Trudniej jest im go rozgryźć, niż w przypadku pluszowego. Wystarczy, że włożymy do środka matę, aby zapewnić komfort psu. Pozostała część jest wykonana z tworzywa. Jak możemy zauważyć, łatwo jest utrzymać w czystości i szybko przemyć z różnych zanieczyszczeń. Legowisko w kształcie pontonu jest wykonane z grubszego materiału, niż w przypadku zwykłych materaców. Jest to idealne rozwiązanie dla dużych psów. Możliwe jest zdjęcie z niego pokrowca i wypranie. Natomiast legowiska z wikliny raczej nie są polecane, ponieważ ciężko jest je umyć. Znajdą swoje zastosowanie dla psów o mniejszych rozmiarach. Kanapy to z kolei legowiska polecane dla małych i tych dużych psów. Przypominają wyglądem te rzeczywiste użytkowane na co dzień przez człowieka.